HAVRANTV CANLI YAYIN

21 Ocak 2013 Pazartesi

Beytullah Yılmaz ile haber veriyorum - 1Bundan sonraki haber yazı ve makalelerimi Beytullah Yılmaz ile haber veriyorum adı altında yeniden yoğurarak ve yorum katarak yayınlamak istiyorum. Köşe yazılarımı, haberlerimi artık bu köşede yorumsal anlatım ile bulabileceksiniz.

İKİ KUTUPLU DÜNYA DA PKK SORUNU ÇÖZÜLEMEZ
Global dünyada her şey değişiyor. Güç dengeleri müthiş bir hızla farklı kutuplara kayıyor. Ülkemiz bu değişimde nerede yer alması gerekiyor; 2023 vizyonunda nereyi hayal ediyor; Ülkemizin hayalleri hangi kutupta yer alacak gözden geçirmesi gerekir. Sayın başbakan Erdoğan bu rolü çok iyi oynaması gerekmektedir. Eğer ülkemiz 2023 vizyonunda oyun kurucu olmak istiyorsa dünyaya tek kutuptan değil iki kutuptan bakması gerekmektedir. Bir tarafta ABD ve Avrupa Birliği diğer tarafta da Rusya ve Çin’nin Asya Birliği ile ortada kalan coğrafi kurban Türkiye var. Tüm komşuları ile kavgalı, komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünden feyiz alamamış bir Türkiye göğe taş atarak başını altına tutup Rusya ve Çin’ni karşısına alarak, Suriye’ye kafa tutarak komşular ile kavga ederek PKK sorununu çözemez. İlk önce ülkemiz komşuları ile iyi geçinmesi gerekmektedir. Bu gün Suriye’ye ömür biçenlerin tahminleri tutmayınca kara kara düşünmeye başladılar. Hatta bu tedirginlik başbakanın Suriye’li mültecilere yaptığı konuşmasından belli idi. Başbakan artık ne olacaksa olsun yoksa bu mülteciler bana külfet olmaya başladı. Eset yıkılmayacaksa alın bunları nereye götürürseniz götürün deme ihtimali de çok yüksek. Suriye’nin ipini çekecek olan Çin ve Rusya’dır. Çin ve Rusya’nın izni olmadan Suriye rejiminin kılına bile kimse dokunamaz. Bakınız Obama bile önce Rusya ve ardından Çin gezisi düzenledi. Peki bu gezileri niye yaptı. Yeni oluşan dünya düzeninde karşılıklı çıkar ilişkileri içinde geleceklerine yön vermek istiyorlar. Daha doğrusu şu an Suriye’ye girme izni alıyorlar. Ama Çin ve Rusya’dan izin çıkmadı. Ülkeler arası ilişkilerde duygusallık olmaz, karşılıklı çıkar ilişkisi olur. Bir ülkeyi sevip sevmemen önemli değil ama uzun vadede çıkarların o şekilde öngörülüyorsa o ülkeler ile bağlarını çok sıkı tutman gerekir. Çıkarlar bittiği anda ülkeler arası hiçbir dayanışma kalmaz.
CHP lideri sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çin gezisini çok önemsiyorum. Çin Komünist Partisi Kılıçdaroğlu’nu en iyi şekilde ağırladı. Hatta Türk iş adamlarına güzel bağlantılar yapıldı. Yani Çin bu gün Türkiye’de CHP yi muhatap almak istiyor. Hatta Çin Komünist Partisi Türkiye’de işlerin hiçte iyi gitmediği üzerinde de durmuş. Yani Türkiye’yi yatırım konusunda gözden çıkarmışa benziyor. Ve CHP’ye iadei ziyarette bulunacağının da sözünü verdi. Eğer Çin başbakanı Türkiye’ye gelip önce CHP lideri ile görüşüp sonra da başbakan Erdoğan ile kerhen görüşürse şaşmayın. CHP Suriye’den rehin gazeteciyi tek hamlede gitti ve aldı. Bu girişimlere Çin ve Rusya izin verdiği için çok hızlı gerçekleşti. Yoksa kimse rehin gazeteciyi oradan alamazdı. ABD Ortadoğu politikalarını şu an askıda bekletiyor. Çin ve Rusya’nın gönül rızasını alma peşinde ama Sayın Başbakan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yükleniyor. Senin Çin’de ne işin var gibilerinden… Bence çok yanlış bir yaklaşım. CHP bile iki kutuplu dünyada Çin ve Rusya olmadan çoğu dış politikanın yapılamayacağını çok iyi biliyor. Ama sayın Erdoğan şu an müthiş bir gazın etkisi ile Suriye liderine verip veriştiriyor. Tabiri caiz ise göğe taş atıp başını altına tutuyor. Şunu unutmayalım PKK sorunu Çin ve Rusya’nın gönül rızası olmadan asla çözülemez. Çünkü Suriye Çin ve Rusya’dan gelecek emirleri uygulamak zorundadır. İran’da keza böyle…  Eğer komşuların senin apartmanında sana sahip çıkmıyorsa sen kapıyı dayaklasan bile o kapıyı mutlaka zorlayan hırsız bulacaklardır. Buradaki apartman Türkiye ve komşularıdır.

ZEYTİN YAĞININ KANSER SAVAR OLDUĞUNU YENİ ANLADILAR
Şimdi ulusal kanallarda müthiş bir zeytin yağı övgüsünden bahsediliyor. Biz Balıkesir Havran ilçesinden bas bas bağırdık. Ülkemizde en kaliteli zeytin yağı Havran’da üretiliyor diye... Bu zeytinyağının kıymetini bilin. Bakın vatandaş zeytin ağaçlarını kesip yerine nar veya başka meyve dikiyor. Çünkü zeytin ve zeytinyağı para etmiyor. Zeytinyağı artık tekel gibi devlet politikası haline gelmelidir hep dedik… Havran’dan bir milletvekilimiz var. Balıkesir’den Ak Parti genel başkan yardımcımız var… Zeytin ve zeytinyağı konusunda bir cümle kendilerinden duyamadık. Ama şimdi bütün uzmanlar zinhar başka yağları yemeyin. Zeytinyağı yiyin. Hatta kızartmaları bile zeytinyağı ile yapın diyorlar. Nedeni de kızartma yağlarının ısısı 180 derece imiş. 180 derecede ayçiçeği ve diğer yağlar kanser yapıcı antitoksin maddeleri üretiyormuş. Ama zeytinyağının antitoksin madde üretmesi için 250 derece ısıya ulaşması gerekiyormuş. Kızartma yağları hiçbir zaman 250 derece olmadığı için zeytinyağı ile yapılan kızartmalar kanser yapmıyormuş. Günaydın sayın güzel ülkem. Vatandaş Edremit Körfezinde , Havran’da zeytin ağaçlarını ürün zarar ediyor diye köklemeye başladı bile… Vatandaş zeytini gözden çıkardı. Bu gündemi daha önce yapsanız da devlet te ona göre zeytin politikası üretseydi iyi olmaz mıydı?

FUTBOL KULÜPLERİ DELEGASYON KURBANI OLUYORMUŞ
Bir kuruluşun içine delegasyon girdiği andan itibaren o kuruluştan pekte hayır bekleme. Bu sadece futbol kulüpleri için değil diğer yapılanmalar ve siyaset için de geçerli. Geçenlerde bir spor programında futbol takımlarının 2 bine yakın delegesi var. Bunların aidatların kulüp başkanları yatırıyor. Seçimler geldiğinde her zaman aynı kişiler başkan oluyorlar kimse hesap soramıyor diyorlar. Demek ki futbol içi demokrasi de lazımmış bu ülkede. Biz daha önce parti içi demokrasi diyerek kendimizi yırtıyorduk. Şimdi de futbol içi demokrasi diye mi yırtalım. Ne haliniz varsa görün demekten başka çaremiz kalmadı. Çünkü sayın başbakan işine gelen yasaları değiştiriyor. İşine gelmeyen yasalara dokunan bile yok. 12 Eylül darbesi eseri şu kanunları değiştirin artık. Birazcıkta sizin işinize gelen değil halkın işine gelen kanunlar çıkartınız. Ne diyelim.

Etiketler: Beytullah Yılmaz, Haber, CHP, Çin, Rusya, ABD, Balıkesir, Havran, zeytinyağı, ilgili, haberler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder