HAVRANTV CANLI YAYIN

31 Ocak 2013 Perşembe

CHP müthiş bir değişim operasyonu geçiriyor


Siyasi makaleler yazabilmek için siyasetin dibini bilmek gerekir. Şu an CHP’de yaşanan gerilimin temel sebebi Baykalcılar veya ulusalcılar diye tabir edilen milletvekillerinin tasfiye sürecinden bahsediyoruz. Önümüzdeki günlerde CHP’den İşçi Partisine toplu geçişler görürseniz şaşırmayın. Zaten bazı vekillerde biz CHP’de kendimizi misafir hissediyoruz demeleri ve bu konuda hem fikir olan en az 20 milletvekili gibi bir sayının İşçi Partisi’ne geçmesinden bahsediyoruz. CHP’nin Balıkesir milletvekillerinden Namık Havutça ve Nedret Akova’nın İşçi Partisi’ne geçmesi söz konusu olabilir. Ahmet Haluk Gümüş’ün ise CHP’de kalıcı olduğunu düşünenlerdenim. Hatta genel seçimlerde Ahmet Haluk Gümüş’ün ilk 8’de yer alacağını da söyleyeyim.
Birkaç haftadır CHP’de olan son gelişmeleri analiz etmek ile meşgul oldum. Tabloyu iyi analiz edip makalemi ondan sonra yazmaya karar verdim. Şu an CHP’de yaşananlar ulusalcı kanadın tasfiye süreci işleme konulmuş durumda. CHP’nin ulusalcı oy oranı yüzde 20 ler de filan da değil. 20 milletvekili İşçi Partisi’ne geçtiğinde alacakları oy %3’ü geçmeyecektir. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’da bu süreci orkestra şefi gibi yönetiyor. Hatta bu günkü il başkanları toplantısını da izledim. Açık ve net konuştu. Gitmek isteyen partiyi karıştırmaktan ziyade işte kapı buyurun demek gibi bir anlamda çıktı konuşmasından. Kılıçdaroğlu Kırmak dökmek istemiyor.
Buna benzer bir süreci hatırlarsanız Başbakan Erdoğan’da Refah Partisi döneminde yaşamıştı. Yenilikçi kanat partiye hakim olamamış ve Erdoğan ekibi AKP’yi kurmak zorunda kalmıştı. Yoksa başbakan yeni partiden ziyade Refah Partisi’ni ele geçirip yenilikçi kanat ile devam edecek belki de şu an Refah Partisi ile iktidar olacaktı.
Siyaset ile uğraşanlar bilirler statükoyu delmek hiçte kolay değildir. Bu gün Türk siyasetinde en kolay CHP’de statüko deliniyor. Bu sürecin mimarı aslında Kemal Kılıçdaroğlu dur. Kimseyi kırmak ve dökmek istemeden süreci kendiliğinden değişmesini bekliyor ve sistem de şu an işliyor. Yine dediğim gibi önümüzdeki günlerde büyük kırılmalar yaşanabilir. Yine CHP’de milletvekilliği yapmış, MYK da yer almış kişiler AKP’ye geçeceğiz bile diyebiliyor. Bence siyasette ahde vefa diye bir şey vardır. Her ne sebeple olursa olsun Baykal döneminin en sert AKP muhalifliği yapıldığı dönemde MYK’da yer alan kişiler şimdi AKP’ye geçmeyi hedefliyorlar. Ama AKP’den size ekmek çıkmaz. Çünkü AKP’nin statükosu şu an müthiş bir şekilde kalıplaşmış durumda. Numan Kurtulmuş kendini kabul ettirememişken koyu bir CHP’lin kendini AKP kadrolarında bir baş olarak görüyor olmasının hayali bile ütopyadır.
Bunu artık adımız gibi biliyoruz; başbakan Cumhurbaşkanı olduğunda AKP’de Erdoğancılar tasfiyesi yıllar sonra yapılmaya başlanacaktır. Ama Erdoğancılar AKP’de bir dönem daha iktidarı göğüsleyeceklerdir. Sonra bu statüko büyük sıkıntılar doğuracaktır. Şimdi başbakan Erdoğan’ı tebrik etmek lazım her lider böyle güçlü bir statükoyu idare edemez. Siyasetçiler kazan kaldırır maazallah. Ama kimse Erdoğan’na kazan kaldırma cesareti gösteremiyor. Erdoğan’nın Cumhurbaşkanı olduğu gün eğer başkanlık sistemine geçilmez se AKP hallaç pamuğu gibi savrulur. Erdoğan’dan sonra genel başkan olarak hiç ummadığınız kişi olabilir. Bu sürpriz anlamında değil. Statükonun dibinden gelmiş kişi genel başkan olur. Numan Kurtulmuş veya Abdullah Gül’e statüko o koltuğu vermeyecektir. Benim tahminlerim bu yönde. Ama Erdoğan başkanlık sistemi konusunda kamuoyunu yumuşatabilirse, anketlerdeki son durum yurttaşların başkanlık sistemini istemediği yönünde gidiyor. Erdoğan ilk başkan olarak yola devam edecektir. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu günkü il başkanları ve grup toplantısında net konuştu ‘’ Erdoğan Avrupa Birliği’nden Şangay beşlisine geçmek istiyor. Tabi buradaki ülkeler diktatör. Daha rahat diktatörlüğe geçmek istiyor gibi sözler sarf etti. Bence Kılıçdaroğlu demokrasi adına çok tedirgin. Önümüzdeki günlerde olağan tüzük kurultayı ile parti tüzüğünü baştan aşağı değiştirebilir.
Ben bu değişimi olumlu buluyorum. CHP’nin geleceği parlak, müthiş bir değişim yaşıyor. Bu değişim sancılı geçse de CHP’nin geleceğinden umutluyum. Yerel seçimlerden sonra CHP genel seçimlere çok daha demokratik, çok daha taban ile mutabık şekilde adaylar çıkaracak, genel seçimlerde değişimin dibine yaklaşmış bir CHP göreceğiz. CHP’yi aynı çok uzun yaşayan kartal türüne benzetiyorum. Bakın size kısa hikayeyi anlatayım “ Bir kartal türü 80 sene yaşıyormuş. Bu kartal 40 yaşına geldiğinde kendini yeniliyormuş, gagası yeniden çıkıyor, tüyleri parlıyor, pençeleri tekrar eskisinden daha güzel çıkıyormuş. Ama bu süreç en az 3 yıl sürüyormuş. Bu süreçte avlanamıyormuş. Yiyecek bulamıyor, onu başka kuşlar besliyormuş. Bu değişim süreci bittiğinde, kartal kendine geldiğinde bir 40 sene kadar yaşayıp eskisinden daha avcı oluyor, daha keskin görüyormuş.’’ Makalemize bu hikâye ile son veriyoruz.
  
Beytullah Yılmaz
Araştırmacı Gazeteci Yazar

Lider Haber Google index etiketler; CHP, AKP, değişim, statüko, Baykalcılar, ulusalcılar, İşçi Partisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder